+36 30 20 72 489 szendreinebea@gmail.com

Gyakori tévhitek az étkezéssel kapcsolatban

1. Nem szabad kenyeret fogyasztani a magas szénhidráttartalma miatt 

A kenyér fontos B-vitamin forrás, ami az idegrendszer és a normál hormonális rendszer működéséhez elengedhetetlen, sőt az izomműködéshez is szükséges, sőt fontos Mg forrás. Hiányában melankólia, depresszió figyelhető meg. Hasznos tápanyagforrás, de fontos a minőség és a mértékletesség. Javasolt a teljes kiőrlésű pékáru fogyasztása, mely általában jobban eltelít és így kevesebb mennyiség is elegendő belőle.

2. Ne fogyasszunk zsírt vagy “ha zsírt eszel, kövér leszel”

Zsíros ételek fogyasztásával valóban könnyebb felesleges kilókat felszedni, mert magasabb a kalória tartalma, de bizonyos mennyiség szükséges pl. a hormonális működéshez. A bevitt energia 30%-a lehet a zsírok aránya, 20% alá semmiképp nem mehet, mert teljesítményromlást okoz és nem biztosított a zsírban oldódó vitaminok megfelelő felszívódása sem. Hízni akkor fogsz igazán, ha a zsírt kevered a szénhidrátokkal, mivel a megemelkedett vércukor szint miatt a szervezeted egyből mindent elraktároz.

Nem a zsíros ételektől alakul ki a jólakottság érzése. A legújabb kutatások szerint a fehérje az, ami tartós telítettségérzést vált ki a szervezetben. A fehérje viszont jóval kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a zsír. Kerüljük a rendszeresen fogyasztott zsíros ételeket és részesítsünk előnyben más eljárásokkal készült finomságokat. 

3. A kókuszzsír és a kókuszolaj a legegészségesebb

Annak, akinek bélrendszeri problémája van tényleg ajánlatos a kókuszzsír használata, hiszen az összetétele miatt könnyen emészthető a szervezet számára. De a telített zsírsav tartalma nagyobb, mint a vajé vagy a disznózsíré.

Előnyös a telített zsírsavak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakkal történő helyettesítése, mivel ez csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét. Biztos nem gondoltad volna, hogy pl. a disznózsír kevesebb telített zsírsavat tartalmaz, mint a pálmaolaj.

https://igyteljesazelet.hu/tudj-meg-tobbet-a-zsirokrol?gclid=CjwKCAjw49qKBhAoEiwAHQVTo97FW_m2FoeflozAH1k6HbQ0lYJSTg-XFxQyCyKyaQhBstRo0IQPixoC_P4QAvD_BwE

4. A margarinban kevesebb a kalória mint a vajban

Mindkét zsiradékban gyakorlatilag ugyanannyi kalória van. Ha egy margarin diétás vagy light, akkor általában speciális az összetétele pl. több benne a telítetlen zsírsav, de nem kevesebb a kalória!

5. Ha zsírvesztés a cél, akkor koplalni kell

Nem igaz, hogy nem lehet jól lakni. Ha szeretnénk fogyni akkor még fontosabb  az étrend helyes összeállítása, azaz milyen ételeket fogyasszunk. Sokan tévesen azt gondolják a fogyni vágyó ember kizárólag salátát salátával, ízetlen csirkét rizzsel eszik és időnként répát ropogtat. Ez az elképzelés teljesen megalapozatlan.

6. Sok friss gyümölcs fogyasztása ideális a napi rost és vitaminszükséglet biztosítására 

Ha naponta nagy mennyiségű édes, azaz fruktózban gazdag (banán, ananász, cseresznye, mangó, szilva, szőlő stb.) gyümölcsöket fogyasztasz azt is tudnod kell, hogy a fruktózt a szervezet azonnal kivonja a vérből és a máj rögtön zsírrá alakítja, így az közvetlenül energiaként nem tud hasznosulni. Válogasd meg milyen gyümölcsöt fogyasztasz és mennyit. Részesítsd előnybe az alacsonyabb cukortartalmú pl. bogyós gyümölcsöket és tarts mértéket főként, ha cukorbeteg vagy, vagy súlyproblémáid vannak!

7. A puffadás hátterében a tejtermékek fogyasztása áll

Általában nem a tejtermékek normál fogyasztása okoz puffadást az esetek zömében, hanem az irreális mennyiség, pontosabban a laktóz, amennyiben nem termelődik elegendő laktáz enzim. Nem a laktózmentes tejtermék fogyasztása ilyenkor a megoldás, se nem a tejtermékek teljes elhagyása, hanem sokkal inkább a mértékletesség. A tejtermékekből szívódik fel ugyanis a legjobban a kalcium.

8. A puffadás hátterében a glutén fogyasztása áll pl. kenyér, pékáru

Tényleg összefügghet a pékáru fogyasztás és a puffadás, de nem úgy, ahogy gondolod. A puffadás hátterében ténylegesen az élesztős termék áll. Az élesztő tízszer olyan gyorsan végzi el a kelesztési folyamatot, mint pl. a kovász. Javasolt inkább kovászos termékek fogyasztása, ez kevésbé terheli meg az emésztőrendszerünket.

A puffadás hátterében gyakran a szélsőséges vagy hiányos táplálkozás áll, ha szervezetünk kénytelen nélkülözni a fontos tápanyagokat. Ez hosszútávon akár a bélrendszer gyengülését, károsodását is okozhatja és nem lesz hatékony a felszívódás sem. Ez azért elgondolkodtató, mert az immunrendszer 80%-a a bélrendszerben van. Életmódváltásra van szükség és a hibák feltárására.

9. A cukor fogyasztása szükségszerű, mert elengedhetetlen az agy működéséhez

Cukrot minden szénhidrátból tud nyerni a szervezetünk és így az agyunk nem szenved hiányt. Nincs szükség a hozzáadott cukorra. Próbáljuk meg kihasználni egyes táplálékok pl. gyümölcsök természetes édesítő képességét.

10. Fogyasszunk inkább cukormentes termékeket, az kevésbé hizlal

Sokakat az visz tévútra, azt gondolják, ha cukormentes egy termék, akkor abból jóval nagyobb mennyiséget lehet fogyasztani büntetlenül. Nagy tévedés, mivel a cukormentes termékek kalóriatartalma legtöbbször ugyanakkora, vagyis abból sem érdemes nagy mennyiséget fogyasztani, mert elhízáshoz vezethet. Ilyenek pl. a cukormentes üdítők, édességek stb.

 

11. A barna cukor sokkal egészségesebb

A barna cukor semmivel sincs más hatással a szervezetünkre, mint ha fehér cukrot fogyasztanánk. Fogyasztása szintén hirtelen vércukorszint emelkedést eredményez és magas a kalória tartalma.

A barna cukorban 5-10%-nyi melasz van, ez adja a színt, az ízt, az állagot. A melasz a cukorgyártás egyik mellékterméke, gyakran állati takarmányokhoz keverik, mert továbbhasznosításra alkalmatlan.

Jó marketing fogásként a barna cukor legalább kétszer olyan drága mint a fehér cukor. Pozitívuma, hogy B-vitamint és ásványi anyagokat tartalmaz.

12. A cukor helyettesítése mézzel sokkal egészségesebb

A méz összetételéből fakadóan nagyon sok hasznos tápanyagot tartalmaz a szervezetünk számára, de ha azért fogyasztunk mézet, mert így elkerüljük a cukor káros hatását, akkor nagyot tévedünk. A méz kalóriatartalma és glikémiás indexe is magas, vagyis könnyen felszívódik és gyorsan megemeli a vércukorszintet. A szervezet inzulin hormon termelésével próbálja közömbösíteni ezt, viszont ha hirtelen túl sok áramlik ki belőle, akkor az gyors vércukorszint csökkenéshez vezet, aminek a tünete a fellépő éhségérzet lesz.  Ha ezt újabb étkezéssel csillapítod az biztos kalória többletet jelent.

13. Az édesburgonya sokkal egészségesebb, mint a burgonya

Az édesburgonya édesebb, A vitamin tartalma magasabb, mint a burgonyáé, de… A glikémiás indexe, szénhidrát tartalma, kalóriatartalma szinte ugyanaz. Ezt sem érdemes tehát mértéktelenül fogyasztani.

 

14. Együnk reggelire gabonapelyhet vagy müzliszeletet 

 A gabonanövények hasznos tápanyagforrások és magas a rosttartalmuk is. Együnk zabpelyhet, rozspelyhet, de ne puffasztott rizst, csokoládés gabonapelyhet, fahéjas cukrozott kukoricapelyhet. Ezek valójában nem egészséges élelmiszerek.

15. Banánt nem szabad enni

Megint a legfontosabb a mértékletesség, a banánnal sincs gond. Az alacsonyabb szénhidráttartalmú gyümölcsökhöz tehetünk kevés magasabb szénhidráttartalmút is pl. néhány karika banán, vagy néhány szem szőlő. Vagy készíthetünk gyümölcssalátát is ezekkel a finomságokkal. A gyümölcsöt inkább a reggeli, délelőtti időszakban fogyasszuk. 

16. Nem szabad édességet enni

Nem kell lemondanunk az édességekről, ha nem esünk túlzásokba és megfelelő fizikai aktivitás is társul a fogyasztáshoz. Használjuk ki a gyümölcsök édesítőerejét pl. banános maffin, így elkerülhetjük a plusz édesítőszer hozzáadását, és nem terheljük a szervezetünket extra kalóriákkal. 

 

17. Csak akkor egyél, ha éhes vagy!

Ha hiszed ha nem a rendszeres étkezéssel több kalóriát tudunk megspórolni. Ha nem reggelizel délre már olyan éhes vagy, hogy sokkal többet kívánsz enni, mint amennyire tényleg szükséged lenne. Ugyanez a szitu, ha valaki nem ebédel, és este majd kiesik a szeme az éhségtől, kirámolja a hűtőt mivel egész nap éheztette a szervezetét. A rendszeres étkezésnek az a jelentősége, hogy a szervezet hozzászokik a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, a tápanyagbevitel folyamatosságához. ekkor az emésztésünk stabilizálódik és nincs farkaséhség.  Az elhízás leggyakoribb oka a rendszertelen étkezés, mivel a szervezet ekkor rááll a tartalékoló üzemmódra.

18. Napi 5-ször eszünk az a jó, akkor nem lassul az anyagcsere 

A szervezetünk számára az ötszöri étkezés volna a legideálisabb. A többszöri kisebb adagú étkezés kívánatos mindazok számára is, akik valamilyen diétát követnek, esetleg cukorbetegek stb. Ajánlott ébredés után 1 órával már beiktatnunk az első étkezésünket. A táplálék a szervezetünk üzemanyaga és megfelelő mennyiségben és összetételben szüksége van a szervezetünknek rá a normális működéshez, ezért a minimum háromszori étkezés feltétlenül ajánlott.  Az anyagcsere sebessége azonban nem függ az étkezések számától. Tehát attól nem lesz gyorsabb az anyagcseréd, ha napi tízszer eszel.

 

19. Este 6 óra után már nem szabad enni  

Ez nem teljesen fedi a valóságot. Az egész napi kalória bevitel (makrotápanyagok mennyisége és minősége) a fontos és nem az időpont, amikor elfogyasztjuk. Este ajánlatos enni, még akkor is, ha diétázunk. Az étkezés során érdemes magas fehérjetartalmú és lassan felszívódó táplálékokat fogyasztanunk. Annyi igazság van a dologban, hogy az étkezésre elalvás előtt kb. 2-3 órával  kerítsünk sort. 

20. A fogyáshoz vagy az izommennyiség növeléséhez fehérjeporra vagy fehérje turmixra vagy bármilyen egyéb termékre van szükségünk

Az edzőtermek falán gyakran látható képeken a fiatalok valamilyen fehérjeturmixot fogyasztanak vidáman. 50 perces cardio edzés után nincs a testünknek szüksége ezekre a porokra, hiszen nem történt olyan mértékű terhelés, ami után regenerálni kellene a szervezetünket. Akkor érdemes a porokhoz nyúlni leginkább, ha nem tudunk természetes forrásból annyi ételt fogyasztani, ami elégséges lenne. A zsírvesztéshez semmilyen konkrét termékre nincs szükséged.

Kifejezetten élveztem ennek a bejegyzésnek a megírását, számomra is akadtak újdonságok. Remélem hasznosnak találod!